rozhovory

Radka Fišarová: Kmochův Kolín je vyhlášený festival s velkou oblíbeností.

 

Při nedělním monstrkoncertu se představí zpěvačka Radka Fišarová, známá především pro své muzikálové role.

 

Byly doby, kdy se o vás nemluvilo jinak než jako o „české Edith Piaf“ díky úspěšnému ztvárnění hlavní role v muzikálu Edith, vrabčák z předměstí. Její šansony tvoří významnou část vašeho koncertního repertoáru, vydala jste francouzsky laděná CD. Měla jste k šansonu a Francii, resp. Paříži, vztah i dříve, nebo to přišlo až s touto rolí? Mluvíte francouzsky?

Představení o Edith Piaf mi doslova přineslo Paříž do života. Změnila jsem repertoár koncertů, začala jsem poslouchat, vnímat jinou hudbu a nakonec po několika letech jsem se začala i učit francouzsky. Jsem stále začátečník, ale francouzskou hudbu mám pod kůží i s touto nedokonalostí. Nicméně v Paříži jsem byla pouze jednou a nedostala jsem se k hrobu Edith, abych jí poděkovala. To mě ještě čeká.

 

Mezi vaše početné muzikálové role patří třeba Evita. Také vám tak přirostla k srdci? Můžete říct, která žena je vám lidsky bližší?

Je pravda, že v něčem si byly tyto ženy podobné. V té rychlosti života, v té definitivnosti rozhodnutí, tím, jak dokázaly obětovat vše pro svůj cíl. V tom já jsem určitě jiná, mám jiný žebříček hodnot. Ale pokud bych měla jednu z nich k sobě připodobnit, tak rozhodně Edith. Tam podobností nacházím víc, ale to je zřejmě dáno už stejným dnem našich narozenin.

 

Lákala vás někdy třeba moravská lidová píseň? Typově byste se mi k tomuto žánru docela hodila…

Lidovky jsem vždy měla moc ráda a na ZUŠ, vlastně ještě v lidušce, jsem se jich něco nazpívala. Ale nakonec jsem skončila u country. Ale to je v podstatě také píseň daného místa, ne? Čili tak daleko od lidovek jsem vlastně nevyrůstala.

 

Na Kmochově Kolíně zazpíváte v rámci monstrkoncertu, vrcholu celého festivalu, kde je vždy velmi pěkná atmosféra. Máte raději velká vystoupení s velkým množstvím diváků, nebo komornější koncerty? 

Do Kolína se moc těším, protože jde opravdu o vyhlášený festival s velkou oblíbeností. A já mám ráda koncerty pro lidi, kteří se baví, kteří se těší na hudbu a těší se na souznění s ní. I když třeba sami neumějí zpívat. Jinak jde asi především o náladu, někdy je raději člověk v intimní atmosféře, jindy je třeba trošku do toho jít a užít si jeviště ve velkém. Ostatně, jako v životě.