ostatní

Návštěvníci Kmochova Kolína budou mít jako první příležitost shlédnout animovaný film o historii Kolína. V sobotu 9. června v půl jedenácté po koncertě Václava Neckáře na Karlově náměstí se na pódiu rozzáří plátno, které přinese příběh města již od jeho založení.

Nápad natočit humorný film s historicky pravdivými fakty vznikl více než před rokem v kolínském animačním studiu KLUCIvespolek. Tato myšlenka se líbila městu Kolín, automobilce a Středočeskému kraji, kteří vznik filmu podpořili finančně. Město Kolín přispělo z odboru kultury, firma TPCA podpořila projekt v programu TPCA pro Kolínsko v rámci priority pro Živé Kolínsko a Středočeský kraji pak ze Středočeského fondu pro kulturu a obnovu památek.

Diváci se dozvědí, jak vlastně Kolín přišel ke svému jménu, kolik významných osobností kráčelo po kolínských ulicích a jaké slavné i pohnuté události se zde odehrály.  Ve filmu zazní i původní lidová písnička Kolíne, Kolíne před tím, než byla upravena Františkem Kmochem. Je až s podivem, co se do krátkého filmu díky animaci vejde. Na vzniku se podílela více než desítka tvůrců, faktická správnost uváděných informací byla konzultována s odborníky z historie. Film pobaví malé i velké diváky, návštěvníky města i samotné Kolíňáky, kteří mohou být na své město pro jeho bohatou historii právem hrdí.