ostatní

Opět druhý červnový víkend patří v našem městě hudbě. 59. ročník festivalu Kmochův Kolín se blíží a tradičně nabídne bohatý program. Město si tak připomíná odkaz slavného dirigenta a skladatele Františka Kmocha, narozeného v Zásmukách u Kolína.

Hlavním hudebním proudem bude, tak jak jsme zvyklí, dechová hudba, která se potáhne jako pomyslná nit všemi festivalovými dny. I letos to ale nebude jen o „dechovce“, na pódiích se vystřídá i několik „nedechovkových“ umělců. Do Kolína přijedou desítky orchestrů jak z Čech, tak i ze zahraničí. Krom těch kolínských zahrají orchestry například z Chlumce nad Cidlinou,  Jeseníku, Humpolce, Roudnice nad Labem nebo ze zahraničí, ze Slovenska, Německa, Rakouska či Maďarska. Program nabízí tři dny plné hudby.

Festival slavnostně zahájíme v pátek 7. června po 19. hodině na Karlově náměstí, kde zahraje Velký dechový orchestr Kolín – Dolní Chvatliny  a Kolínský Big Band se svým hostem, kterým je letos zpěvačka Berenika Kohoutová. Sobotní den bude ve znamení tradic, takže přijměte pozvání na průvod městem a na večerní nocturno v chrámu sv. Bartoloměje. O jeho program se v letošním roce postará Dechový orchestr mladých a pěvecký sbor ZUŠ Jeseník.

Z programu nedělního dne nelze vynechat velký monstrkoncert, který je opět rozdělený do dvou bloků, ve kterých si zahraje většina účastníků letošního Kmochova Kolína. Na festivalu nebude chybět ani oblíbená tancovačka na Karlově náměstí, kterou vás hudebně provedou dvě dechové hudby – Jižani a Legrúti. Hrát se ale bude i na dalších místech, např. v synagoze, na Zámecké, na Kmochově ostrově, ale i mimo Kolín, například ve Velkém Oseku.

A co se chystá pro milovníky jiných žánrů? I na ně program letošního „Kmocháku“ samozřejmě myslí a nabízí páteční koncert legendární kapely Olympic, folkrocková kapely Moravians s Eliškou Bučkovou nebo sobotní vystoupení absolutní slavice a slavice roku 2023 Ewy Farne.

Role hlavního moderátora na Karlově náměstí se letos ujme herec a moderátor Kryštof Bartoš.

Všechny vyjmenované programové body jsou jen částí z pestré mozaiky programu letošního festivalu, který naleznete na webu www.kmochuvkolin.cz. Každopádně už teď si do svých kalendářů zapište datum 7. – 9. června 2024 a přijďte, nebo přijeďte se na Kmochův Kolín podívat.

Těšíme se na Vás!

www.kmochuvkolin.cz