ostatní

Chcete poznat nejen krásné město Kolín s úchvatným Bartolomějským návrším, rozhlednou Vodárnou, regionálním muzeem a kouzelnou atmosférou historického centra, ale také jeho okolí? Spojte návštěvu Kmochova Kolína s výletováním po středních Čechách. V okolí navštivte nejen krásnou Kutnou Horu, ale také třeba skanzen v Kouřimi nebo zámek Radim. Lákavá je i řepařská drážka.  

 

 Radim: poznejte panské venkovské sídlo  

 Zámek Radim má pozoruhodný příběh a neustále v něm přibývají nové exponáty. Věděli jste, že až 80 % zámeckého vybavení pochází z aukcí a dražeb na zámcích na Loiře nebo že na zámku můžete obdivovat perfektně zakonzervovaný strop, který byl schovaný téměř 300 let díky protipovodňovým opatřením císařovny Marie Terezie? Všechny zajímavosti vám prozradí místní průvodce. Ten vás provede celým zámkem včetně sklepa, kde se nachází unikátní černá kuchyně, jedna ze tří zachovalých v Čechách. Pořádají se v ní i oblíbené přehlídky renesanční gastronomie. Pro děti je připraven speciální okruh, na který si mohou zapůjčit i stylový dobový kostým.  

 

V Kouřimi můžete cestovat staletími  

 Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem u nás. V současné době je v něm zpřístupněno čtrnáct větších obytných hospodářských objektů a několik drobnějších památek. Dech vám vezme roubená stodola z Durdic u Votic z roku 1648, která je nejstarší zachovalou stavbou tohoto typu na území Čech. Dobově zařízené interiéry návštěvníkům přibližují venkovský styl života století minulých. Přijedete se podívat? Během roku se ve skanzenu, který spadá pod Regionální muzeum v Kolíně, pořádá celý řada oblíbených akcí a národopisných programů.  

 Současná Kouřim vám učaruje svými historickými uličkami, zachovalými hradbami i atmosférou místa, kde se natáčel oblíbený seriál Bylo nás pět. Procházku si můžete udělat také k nedalekému astronomickému středu Evropy.  

 

Tradice a zábava pro děti i dospělé  

 Kolín byl v minulosti vyhlášený svým cukrovarem. Ke svážení cukrové řepy z polí do cukrovarů nejen v Kolíně, ale i jinde v okolí, sloužila téměř 70 let řepařská drážka, ze které se stala oblíbená turistická atrakce. Postavena byla roku 1894 jako vůbec nejstarší dráha v Polabí. Nadchne malé i velké. Kolínská řepařská drážka vede ze Sendražic do Býchor. 

 Další tipy na výlety v okolí Kolína hledejte na www.strednicechy.cz