Kolín, červen 2017

Kmochův Kolín lámal rekordy návštěvnosti 

Ve dnech 8. – 11. června se v Kolíně uskutečnil 54. ročník festivalu dechových hudeb Kmochův Kolín.  Festival byl letos poprvé bez vstupného a přilákal kolem sedmi tisíc návštěvníků.

Program čtyřdenního svátku hudby se držel osvědčeného scénáře městských slavností a nabídl zábavu všem generacím. Ve čtvrtek 8. června zahájila neformálně festival procházka po kolínských památkách, které se tradičně ujal starosta Vít Rakušan. V pátek odpoledne se na Karlově náměstí začaly na obou pódiích postupně představovat orchestry, kapely i pohybové skupiny. Vrcholem pátečního programu bylo vystoupení  Kolínského bigbandu s hostem  Davidem Krausem, po kterém zahrál Spirituál Kvintet spolu s Hradišťanem. Definitivní tečkou pátečního večera byl koncert kapely Mňága a Žďorp. V sobotu dopoledne se v rámci doprovodného programu uskutečnil 6. mezinárodní festival běhu, ve kterém  se na trať dlouhou 7 nebo 15 kilometrů postavilo více než 130 závodníků. Sobota také patřila mezi hudbou nejnabitější den. Nechyběl tradiční průvod, ve kterém se představily všechny orchestry i pohybové skupiny. Po přivítání starostou se na pódiu vystřídali muzikanti ze ZUŠ Klatovy a Krnov, dospělí z Uničova, následovala Městská hudba Františka Kmocha a slovenská Drietomanka.

Hlavní hvězdou sobotního večerního byla slovenská zpěvačka Janu Kirschner, na kterou navázala Laura a její tygři se zpěvačkou Lucii Bakešovou. Sobotní program uzavřel Pekař se svojí partou. V sobotu ožily i další hudební scény: synagoga, Zámecká a chrám sv. Bartoloměje s Nocturnem.

Nedělní dopoledne patřilo dvěma show mažoretek a pak už festival finišoval monsterkoncertem k závěru. Mezi hosty mostrkoncestru se představila Radka Fišarová, která si s dalšími sólisty zazpívala závěrečné Kolíne, Kolíne. Poslední tečkou za 54. Kmochovým Kolínem bylo vystoupení Nadi Urbánkové, jejíž hity si s ní zpívaly stovky lidí.

Záštitu nad letošním festivalem převzal Senát parlamentu České republiky, Ministerstvo kultury a Středočeský kraj. Generálními partnery byl KOPOS Kolín, a.s., Středočeský kraj,    GEFCO, Česká spořitelna, a.s. a Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech s.r.o.