Tiskové zprávy 58. Kmochova Kolína

Ačkoliv na pomyslné dveře klepe čas adventní, tak tým, který každoročně připravuje festival Kmochův Kolín, nezahálí. Schází se pravidelně, ladí a piluje program příštího, už 58. ročníku. Po dvouleté vynucené přestávce se letos běh festivalu konečně vrátil do zajetých kolejí a nezbývá než doufat, že už ho nic nepřeruší.

 

Jedna z největších kulturních událostí nejen Kolína, ale celého středočeského regionu proběhne v tradičním termínu druhého červnového víkendu ve dnech 9. – 11. června 2023.

 

Už teď je jisté, že program festivalu nabídne osvědčené a divácky oblíbené prvky, které tvoří pevný festivalový základ. Těšit se tak můžete na průvod městem, nokturno a kromě dalšího i na tradiční velký nedělní monstrkoncert. Chystají se i novinky a hudební lahůdky. Zatím nebudeme více prozrazovat, další ročník bude opět stát za to.

 

Věříme, že si, stejně jako v minulých ročnících, i v tom 58. vyberete a všechna vystoupení si v klidu a v pohodě užijete.

 

Tak si nezapomeňte zapsat termín od 9. do 11. června 2023, kdy se všichni sejdeme na už 58. Kmochově Kolínu.

 

Všechny další novinky budeme postupně zveřejňovat na www.kmochuvkolin.cz a na Facebooku.

 

Kolín, listopad 2022

Tiskové zprávy 57. Kmochova Kolína

Po dvouleté přestávce, kterou si vynutila pandemie koronaviru, se běh hudebního festivalu Kmochův Kolín vrací zpět do zajetých kolejí. A proto se v tradiční čas, ve druhém červnovém víkendu, opět do Kolína sjedou desítky muzikantů převážně dechové hudby. Ta bude Kolínem znít ve všech svých podobách, tedy v klasických pochodech, ale třeba i v podobě operních árií či divácky velmi oblíbených melodií filmových.

 

I v letošním roce festival nabízí svůj pevný a tradiční programový základ. Hlavním bodem programu je určitě nedělní monstrkoncert, který je i letos rozdělen do dvou bloků. O první část se postarají orchestry ze Šternberku, Krnova, Hranic a Ostravy a o druhou pak Městská hudba Františka Kmocha z Kolína a dechové orchestry z Jeseníku, Vimperku a Holic. Ve třetí části si pak společně zavzpomínají na Františka Kmocha v jeho nejslavnějších melodiích, včetně té nejznámější, Kolíne, Kolíne. Sólistou letošního „monstráče“ je zpěvák Michal Bragagnolo z uskupení 4 Tenoři, známý i z muzikálových produkcí.

 

Do programu festivalu se pravidelně zapojují i zahraniční hosté. Na pátečním večerním koncertě na Karlově náměstí své 85. narozeniny oslaví v Kolíně norský dechový orchestr Hetlevik Musikklag. Sobotní polední čas pak bude patřit polskému orchestru Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo.

 

Hrát se ale nebude jen na modrém a bílém podiu na Karlově náměstí, ale Kolín nabízí i další festivalové scény. Stalo se už příjemnou tradicí, že jeden z festivalových večerů nabízí Nocturno v chrámu sv. Bartoloměje. Ten sice prochází rekonstrukcí, ale návštěvníkům festivalu to nezabrání v tom, aby si užili nejslavnější operní árie barokní hudby z opery Rinaldo od skladatele Georga Friedricha Händela v podání studentského dechového orchestru Harmonie Šternberk.

 

57. ročník Kmochova Kolína nabízí i komornější a poklidnější části. Historická synagoga bude v sobotu večer hostit koncert dvou akordeonových souborů z Kolína a Kutné Hory, árie z oper Rusalka a Hubička zazpívají zpěváci Uršula Heřmánková a Jiří Vaníček. Vystoupí tu i Pražská kapela Jidiš nebo Neplecha plech kvintet. Hrát se bude i v evangelickém kostele, tady si páteční večer rezervovala jedna z nejzábavnějších dechovek Lovesong orchestra.

 

Do programu letošního ročníku určitě příjemně zasáhnou i nedechovkové prvky. V pátek večer se o zábavu postará alternativní pražská sestava Tata Bojs. Divácky lákavé bude určitě sobotní večerní vystoupení přední české popové zpěvačky Heleny Vondráčkové, která pár dní po festivalovém vystoupení oslaví své narozeniny speciálním turné.

 

Velký divácký zájem má tradičně i vystoupení Kolínského Big Bandu. Chybět nebude ani letos. Na páteční večer si orchestr pozval i speciálního hosta, kterým je známá herečka, a hlavně i zpěvačka Jitka Čvančarová.

 

Festival nabízí i další bohatý doprovodný program. Nesmíme zapomenout na sobotní průvod městem, za zmínku stojí také čtvrteční procházka městem se starostou Michaelem Kašparem, Otevřená ulice na Kmochově ostrově, výstavy v muzeích, otevřené památky Vodárna a Práchovna, nebo možnost odpočinout si v oáze klidu na Bartolomějském návrší.

 

Ať už si z bohatého festivalového programu vyberete cokoliv, tak věříme, že si vystoupení užijete v klidu a v pohodě. Přejeme hezký zážitek, objednáváme hezké počasí a těšíme se od 10. do 12. června 2022 na 57. Kmochově Kolíně.

Všechny další novinky budeme postupně zveřejňovat na www.kmochuvkolin.cz a na Facebooku.

Kolín, květen 2022

Město Kolín s radostí oznamuje, že od 10. do 12. 6. 2022 se uskuteční po dvouleté vynucené přestávce 57. ročník festivalu, který hrdě nese jméno dirigenta a skladatele Františka Kmocha. Organizátoři největší přehlídky dechové hudby u nás nabízí příležitost těšit se na červnový víkend, kdy opět hudba ovládne Kolín i blízké okolí. Letos opět rozezní historické město na Labi naše i zahraniční orchestry, a opět tak přinesou důkaz, že hudba je univerzální jazyk, který těší a spojuje.

Pravidelné návštěvníky jistě nezaskočí skutečnost, že sjednocujícím bodem hudební dramaturgie je dechová hudba v nejrozličnějších formách. Návštěvníci uslyší nespočet skladeb klasických, leč orchestry mají ve svých koncertních programech i kompozice symfonické či dobře známé melodie z děl filmových nebo muzikálových.

Festivalová nabídka obsahuje pestrou skladbu těch nejlepších tuzemských i zahraničních orchestrů. Kolínské dechové orchestry po dvou letech opět připravují výjimečný zážitek. Fanoušci kvalitní hudby se mohou těšit ale i na další orchestry z Čech, Moravy a Slezska, pro které je ctí být součástí tohoto prestižního festivalu. Neměnnou tradicí je též účast zahraničních hostů; letos očekáváme hudebníky z Německa, Polska či Norska.

Přízeň diváků si festival za poslední léta získal i pečlivě vybalancovaným programovým mixem dechové hudby s těmi nejlepšími interprety z oblasti hudby populární. Mimořádný návštěvnický zájem jen potvrzuje, že tyto páteční a sobotní večerní koncerty mají v rámci programové skladby již své pevné místo. Do událostí tohoto typu lze letos například vřadit páteční koncert kapely Tatabojs.

Na festivalový taneční parket na Karlově náměstí pozvou v sobotu večer všechny milovníky lidové dechové hudby a tance slovutné kapely Krajanka Václava Hlaváčka a DH Bojané z Dolních Bojanovic.

Z nedělního programu je nutné zmínit divácky mimořádně oblíbený Monstrkoncert, během kterého je možné ve dvou blocích vidět a slyšet členy téměř všech vystupujících orchestrů.  Závěrečnou tečkou tohoto mimořádného hudebního zážitku je interpretace nejznámějších děl Františka Kmocha výjimečně početným orchestrem, sestaveným výhradně pro tuto unikátní příležitost.

Věříme, že jsme odtajněním některých programových bodů budoucí návštěvníky potěšili a vnesli alespoň špetku příjemné festivalové nálady. Děkujeme za vaši vytrvalou přízeň a těšíme se na vás od 10. do 12. 6. na 57. ročníku Kmochova Kolína.

Všechny další novinky budeme postupně zveřejňovat na www.kmochuvkolin.cz a na Facebooku.

Kolín, březen 2022

V souvislosti s nepříznivým vývojem epidemické situace se Rada města Kolína na svém zasedání ze dne 15. 02. 2021 rozhodla zrušit i v letošním roce největší kolínskou kulturní akci – 57. ročník hudebního festivalu dechových orchestrů Kmochův Kolín. Protože se ani po roce epidemická situace v ČR zásadním způsobem nezlepšila, a stále platí mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví a vlády ČR, které zakazuje konání veškerých akcí s větším počtem osob, přistoupila Rada města k tomuto rozhodnutí.

I nadále platí, že se za těchto podmínek velké dechové orchestry, dechové orchestry ZUŠ, malé dechové orchestry, mažoretkové skupiny ale i ostatní kapely nemohou na festival připravovat a dostatečně zkoušet připravený repertoár. Vzhledem k celkové situaci v Evropě není i nadále ani reálná účast a vystoupení zahraničních orchestrů. Získali jsme informaci i ze zasedání Svazu dechových orchestrů, kde jedním z témat bylo právě možnost realizace letošního festivalu. I zde se dirigenti velkých dechových orchestrů shodli, že v současné situaci není reálné se na červnový festival dostatečně kvalitně připravit.

Přesto alespoň jedná dobrá zpráva. Pro milovníky dechové hudby připravujeme náhradní akci v menším měřítku, převážně s lokálními orchestry. Akce je naplánována na červen a realizována bude dle momentální epidemické situace a případných vládních opatření.

„Pevně věříme, že v příštím roce se již konečně vše vrátí do normálu a my budeme moci uskutečnit plnohodnotný festival a užijeme si mimořádnou atmosféru, kterou náš festival nabízí,“ dodal Michael Kašpar, starosta města Kolína.

Kolín, březen 2021

Z důvodu ochrany a prevence nebezpečí z rozšíření onemocnění COVID-19 v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace a na základě vyjádření a doporučení Krajské hygienické stanice se Rada města Kolína na svém zasedání ze dne 6.4.2020 rozhodla zrušit největší kolínskou kulturní akci – 57. ročník hudebního festivalu dechových orchestrů Kmochův Kolín. Zároveň doporučila organizátorům kulturních a sportovních akcí zrušit veškeré akce, které se mají konat od dubna do června letošního roku.

V současně době platí mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví a vlády ČR, které zakazuje konání veškerých akcí s větším počtem osob, a z tohoto důvodu se účinkující (velké dechové orchestry, velké dechové orchestry ZUŠ, malé dechové orchestry, mažoretkové skupiny, ostatní kapely) nemohou na festival připravovat a dostatečně zkoušet připravený repertoár. To se samozřejmě týká i společného koncertu Městské hudby Františka Kmocha a kolínských dechových orchestrů.

Vzhledem k uzavření státních hranic není možná ani účast a vystoupení zahraničních souborů a kapel. V neposlední řadě dle vyjádření Krajské hygienické stanice spolu s epidemiology není vhodné v takto krátké době festival pořádat.

„K přerušení tradice festivalu dojde již potřetí v historii (1964, 2006, 2020), přesto pevně věříme, že v příštím roce opět navážeme a užijeme si mimořádnou atmosféru, kterou festival nabízí.“, uvedl starosta města Kolína Michael Kašpar.

Kolín, duben 2020

Navzdory faktu, že z nového roku s magickým datem 2020 uběhlo jen několik prvních týdnů, nabízí organizátoři největší přehlídky dechové hudby u nás příležitost těšit se na druhý červnový víkend, kdy opět hudba ovládne Kolín i blízké okolí. Letos již po sedmapadesáté rozezní historické město na Labi naše i zahraniční orchestry, a opět tak přinesou důkaz, že hudba je univerzální jazyk, který těší a spojuje.

Pravidelné návštěvníky jistě nezaskočí skutečnost, že sjednocujícím bodem hudební dramaturgie je dechová hudba v nejrozličnějších formách. Od 12. do 14. června uslyší návštěvníci nespočet skladeb klasických, leč orchestry mají ve svých koncertních programech i kompozice symfonické či dobře známé melodie z děl filmových nebo muzikálových.

Festivalová nabídka obsahuje pestrou skladbu těch nejlepších tuzemských i zahraničních orchestrů. Kolínské dechové orchestry po dvou letech opět připravují výjimečný zážitek v podobě společného pátečního koncertu. Fanoušci kvalitní hudby se mohou těšit ale i na další orchestry z Čech, Moravy a Slezska, pro které je ctí být součástí tohoto prestižního festivalu. Neměnnou tradicí je též účast zahraničních hostů; letos očekáváme hudebníky z Polska, Německa, Maďarska či Spojených Států.

Přízeň diváků si festival za poslední léta získal i pečlivě vybalancovaným programovým mixem dechové hudby s těmi nejlepšími interprety z oblasti hudby populární. Mimořádný návštěvnický zájem jen potvrzuje, že tyto páteční a sobotní večerní koncerty mají v rámci programové skladby již své pevné místo. Do událostí tohoto typu lze letos například vřadit páteční koncert kapely Tata Bojs.

Léty osvědčeným tělesem je také velký jazzový a taneční orchestr, složený ze špičkových muzikantů působících v Kolíně a okolí. Kolínský Big Band letos přináší dalšího ze série exkluzivních hostů, herečku a zpěvačku Jitku Čvančarovou.

Na festivalový taneční parket na Karlově náměstí pozvou v sobotu večer všechny milovníky lidové dechové hudby a tance slovutné kapely Krajanka Václava Hlaváčka a DH Bojané z Dolních Bojanovic.

Z nedělního programu je nutné zmínit divácky mimořádně oblíbený Monstrkoncert, během kterého je možné ve dvou blocích vidět a slyšet členy téměř všech vystupujících orchestrů. Speciálním hostem tohoto programového vrcholu festivalu bude operní a muzikálový zpěvák Michal Bragagnolo. Závěrečnou tečkou tohoto mimořádného hudebního zážitku je interpretace nejznámějších děl Františka Kmocha výjimečně početným orchestrem, sestaveným výhradně pro tuto unikátní příležitost.

Věříme, že jsme odtajněním některých programových bodů budoucí návštěvníky potěšili a vnesli alespoň špetku příjemného festivalové vřelosti do těchto nevlídných zimních dnů. Děkujeme za vaši vytrvalou přízeň a těšíme se na vás od 12. do 14. 6. na 57. ročníku Kmochova Kolína.

Všechny další novinky budeme postupně zveřejňovat na www.kmochuvkolin.cz a na Facebooku.

Kolín, únor 2020

Navzdory tomu, že podrobný program je stále ještě předmětem důkladně střeženého tajemství, dovolili nám organizátoři alespoň částečně nahlédnout do plánů následujícího ročníku. Překvapivý jistě není fakt, že návštěvníky budou opět čekat tři dny nabité hudebním a společenským programem, jehož centrem bude tradičně Karlovo náměstí. Zde budou připraveny koncerty špičkových dechových orchestrů z celé České republiky i atraktivních zahraničních hostů. Intenzivní jednání probíhají s přáteli ze sousedního Německa, Polska a Maďarska. Vyhledávaným programovým bodem posledních ročníků jsou i večerní koncerty originálních interpretů zastupujících pestrý žánrový koktejl, který dokáže oslovit širokou posluchačskou obec napříč generacemi.

Po dvou letech nás čeká opět zcela výjimečný hudební zážitek, který slibuje páteční koncert, na němž společně zahrají největší kolínská hudební dechová tělesa – orchestry Harmonie 1872 Kolín, VDO Dolní Chvatliny a Městská hudba Františka Kmocha. Tyto zkušené hudebníky doplní talentované mládí zosobněné členy Dechového orchestru ZUŠ Kolín. Jednoznačný úspěch z minulých ročníků přesvědčil o smysluplnosti scény malých dechovek v Komenského parku, a tedy i tyto prostory opět několikrát rozezní dechové nástroje během celého festivalového víkendu. Nedělní programovou tečku obstará Orchestr Jaroslava Ježka. V rámci Doderné, závěrečného koncertu 57. ročníku Kmochova Kolína si budete moci vychutnat originální interpretaci jazzu, rockové, ale i klasické hudby.

Město Kolín v rámci programu festivalu, který hrdě nese jméno dirigenta a skladatele Františka Kmocha, vždy důsledně dbalo na rozvíjení partnerství se sousedními městy a v tomto trendu hodlá pokračovat i v sedmapadesátém ročníku. V jednání jsou nyní dva koncerty v obcích nejbližšího regionu a věříme, že do obou míst přivezou hostující orchestry velkou porci radosti ze skvělé dechové hudby. Neměnnou tradicí je též účast velké rodiny tanečních klubů a spolků, které vysílají do Kolína své mažoretky, jež jsou, od nejmladších věkových kategorií až po dámy seniorského věku, ozdobou tohoto městského festivalu hudby, vzájemnosti a dobré zábavy. V tento okamžik ještě stále platí apel na všechny odpovědné vedoucí, které mají chuť se se svými tanečními skupinami této prestižní přehlídky zúčastnit, aby se přihlásily v nejbližším možném termínu a získaly tak možnost stát se součástí této unikátní společensko-kulturní události.

Velký dík patří i letos generálnímu partnerovi Kmochova Kolína, společnosti KOPOS, díky níž bude opět pro všechny návštěvníky vstup na kompletní festivalový program zcela zdarma.

Těšíme se na viděnou na 57. ročníku Kmochova Kolína.

Tiskové zprávy 56. Kmochova Kolína

První týdny roku 2019 přinesly vpravdě nemilosrdné mrazivé počasí. Nejen proto se organizátoři letošního Kmochova Kolína rozhodli potěšit všechny milovníky dobré hudby hřejivou zprávou o některých vystupujících a částečně tak poodhalit roušku tajemství, na koho se mohou letos od 7. do 9. června v Kolíně těšit.

Překvapením jistě nebude fakt, že ústředním tématem tohoto ročníku bude samozřejmě hudba dechová ve všech svých formách. Zazní skladby klasické, ale návštěvníci uslyší též kompozice symfonické či dobře známé melodie z děl filmových nebo muzikálových.

Tradici zůstává festival věrný i v pestré dramaturgické skladbě tuzemských a zahraničních orchestrů. Kromě domácích kolínských orchestrů, jejichž účast zdobí každý ročník, budou mít festivaloví hosté možnost užít si například koncerty hudebníků z Krnova, Prostějova či Jeseníku. Mezi zahraniční hosty se zařadí letos orchestry z Chorvatska, Maďarska nebo exotického Mexika.

Milovníci lidové dechové hudby jistě zaplesají, když zazní jména slovutných kapel Straňanka a Mistříňanka. Ty se představí ve společném koncertním bloku a nabídnou všem tancechtivým jedinečnou šanci zaplnit velký taneční parket na Karlově náměstí.

Léty osvědčeným tělesem je také velký jazzový a taneční orchestr, složený ze špičkových muzikantů působících v Kolíně a okolí. Kolínský Big Band letos přináší dalšího ze série exkluzivních hostů, herečku a zpěvačku Jitku Čvančarovou.

Přízeň diváků si festival za poslední léta získal i ideálním programovým mixem dechové hudby s těmi nejlepšími interprety z oblasti hudby populární. Diváckou oblibou oplývají zejména páteční a sobotní večerní koncerty, které beze zbytku zaplňují největší kolínské náměstí. Do takových událostí jistě budeme moci letos řadit například páteční koncert Davida Kollera.

Aby nebylo prozrazeno úplně všechno, dodejme už jen jméno dámy, která svým vystoupením uzavře 56. ročník Kmochova Kolína. Bude jí někdejší hvězda divadla Semafor a stálice populárního nebe, paní Eva Pilarová.

Z nedělního programu je možné též zmínit divácky mimořádně oblíbený monstrkoncert, během kterého mají diváci možnost ve dvou blocích vidět a slyšet členy takřka všech vystupujících orchestrů. Za mikrofon se letos premiérově postaví absolventka Základní umělecké školy Fr. Kmocha v Kolíně, muzikálová zpěvačka Vlaďka Skalová. Vyvrcholením tohoto mimořádného hudebního zážitku je interpretace nejznámějších děl Františka Kmocha výjimečně početným orchestrem, sestaveným výhradně pro tuto unikátní příležitost.

Věříme, že jsme odtajněním některých programových bodů budoucí návštěvníky potěšili a vnesli alespoň špetku příjemného festivalové vřelosti do těchto prokřehlých dnů. Děkujeme za vaši vytrvalou přízeň a těšíme se na vás od 7. do 9. 6. na 56. ročníku Kmochova Kolína.

Všechny další novinky budeme postupně zveřejňovat na www.kmochuvkolin.cz a na Facebooku.

Kolín, únor 2019

Navzdory tomu, že uplynulo teprve půl roku od posledního tónu závěrečného koncertu 55. ročníku mezinárodního festivalu dechových hudeb Kmochův Kolín, ocitá se přípravný tým pořadatele v pokročilé fázi příprav toho následujícího. Přestože konkrétní programové body jsou doposud logicky tajemstvím, některá fakta jsou už zcela zřejmá.

Město Kolín s radostí oznamuje, že od 7. do 9. 6. 2019 se uskuteční 56. ročník festivalu, který hrdě nese jméno dirigenta a skladatele Františka Kmocha. Návštěvníky čekají tři dny nabité hudebním a společenským program, jehož centrem bude opět Karlovo náměstí. Těšit se mohou nejen na své oblíbené kolínské dechové orchestry, ale také na hostující hudební tělesa z celé České republiky i atraktivní vzácné zahraniční hosty. Samozřejmostí posledních ročníků jsou i večerní koncerty výjimečných interpretů zastupujících pestrý žánrový mix, který dokáže oslovit posluchače napříč generacemi.

Pravidelným návštěvníkům nabízí programová skladba stále populárnější čtvrteční procházku po městě se starostou Vítem Rakušanem. Milovníci komornějších žánrů nepřijdou o nocturno v chrámu sv. Bartoloměje, jež připravili hudebníci Městské hudby Františka Kmocha. Další z duchovních prostorů, kde bude možné trávit čas za doprovodu libých tónů, je alternativní scéna v kolínské synagoze. Tancechtiví jistě zamíří na tradiční taneční zábavu na Zámecké a po loňském úspěchu je na nedělní dopoledne znovu zařazen program v Komenského parku. Jako každý rok přivítáme i velkou rodinu tanečních klubů a spolků, které vysílají do Kolína své mažoretky, jež jsou – od nejmladších věkových kategorií až po dámy seniorského věku – ozdobou tohoto městského festivalu hudby, vzájemnosti a dobré zábavy.

V neposlední řadě patří dík společnosti KOPOS, generálnímu partnerovi Kmochova Kolína, díky níž bude letos opět pro všechny návštěvníky vstup na kompletní festivalový program zcela zdarma.

Nejnovější aktuality sledujte na webu www.kmochuvkolin.cz nebo na Facebooku.

Přejeme vám klidné prožití vánočních svátků, vše dobré do nového roku a těšíme se na viděnou na 56. ročníku Kmochova Kolína.

 

Kolín, prosinec 2018

Tiskové zprávy 55. Kmochova Kolína

Přestože naše mysl je nyní zaměstnána spíše blížícími se vánočními svátky, realizační tým festivalu Kmochův Kolín již pilně pracuje na přípravách 55. ročníku, který se uskuteční 8. – 10. 6. 2018. Jako každý rok touto dobou vám začínáme přinášet první informace.  Ačkoli na konkrétní jména si budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Základní koncept festivalu bude pro spokojenost návštěvníků i účinkujících zachován. Osvědčila se hlavní scéna Karlova náměstí se dvěma pódii, tradičně velké oblibě se těší alternativní scéna v synagoze vždy se zajímavě složeným programem, nebude chybět nocturno v chrámu sv. Bartoloměje či taneční zábava na Zámecké a svůj prostor dostanou samozřejmě mažoretky. Kromě osvědčených míst se budete moci za festivalem nově vypravit také do Komenského parku, kde bude zřízena scéna pro malé dechové hudby.

Neoficiálně začne 55. Kmochův Kolín ve čtvrtek 9. 6. odpoledne stylovou procházkou po městě s panem starostou Vítem Rakušanem a oficiálně pak v pátek v 19 hodin, kdy přítomné diváky na Karlově náměstí přivítají společným koncertem všechny kolínské orchestry. Krásná hudba nejen z dechových nástrojů bude znít Kolínem až do nedělního odpoledne.

Špičková dechová hudba z Čech a Moravy, zajímaví hosté ze zahraničí a rozmanitý doprovodný program, to bude Kmochův Kolín 2018

A to nejlepší na konec, vstup na všechny scény festivalu bude díky firmě Kopos Kolín a.s. opět volný.

Pro nejnovější informace sledujte www.kmochuvkolin.cz a náš profil na Facebooku.

 

Klidné prožití Vánoc (vám přeje realizační tým Kmochova Kolína)

Dovolte nám přivítat vás v novém roce a přinést vám další informace k letošnímu ročníku festivalu Kmochův Kolín.

Ne jen, že to bude ročník půlkulatý, ale také si připomeneme 170. výročí narození Františka Kmocha, které připadne na 1. srpna.

Oslavovat se bude jak jinak než hudbou. Na prvním místě to bude hudba dechová, které je celý festival zasvěcen. Pravidelní návštěvníci dobře vědí, že na našem festivalu zaznívají jak klasické skladby od celosvětově uznávaných autorů, tak novodobé melodie známé z muzikálů či filmů. Dechová hudba má mnoho podob a dokáže si najít cestu k srdcím všech generací. Přesvědčí nás o tom kolínské orchestry i hosté z jiných měst. Navštíví nás třeba kolegové z Chlumce nad Cidlinou, Šternberku, Prahy, Police nad Metují, Kopřivnice, Letovic, Jeseníku, Vratimova či Vimperku.

Příjemným osvěžením festivalu jsou vždy zahraniční kapely a tento ročník by na ně měl být zvlášť bohatý. Svou účast přislíbili muzikanti ze Slovenska, Polska, Finska, Dánska, Holandska, Slovinska či Bulharska.

Vedle dechové bude ke slyšení také populární hudba. V posledních letech vídáme na Kmochovu Kolínu mediálně známé tváře a dočkáme se i tentokrát. V pátek večer se kolínskému publiku v samostatném vystoupení představí úspěšný písničkář a herec Tomáš Klus, pro něhož jsou charakteristické přímé texty povětšinou s morálním poselstvím. K nejúspěšnějším koncertům KK patří společná vystoupení Kolínského Big Bandu a hvězd české pop music. Letos to bude Hana Holišová, talentovaná herečka a zpěvačka, která díky svému umu a všestrannosti zvítězila v televizní soutěži Tvoje tvář má známý hlas. Ani sobotní večer nebude ochuzen o přítomnost V. I. P. hosta, neb po šesti letech se na festival vrátí pan Václav Neckář se skupinou Bacily.

Úplně posledním vystoupením letošního „kmocháče“ bude koncert Pavla Callty, devětadvacetiletého zpěváka, který debutoval v roce 2015 albem Momenty.

Ať už přijdete na dechovou nebo populární hudbu, věříme, že si užijete uvolněnou festivalovou atmosféru a dobře se pobavíte.

Novinky sledujte na www.kmochuvkolin.cz a na Facebooku.

Festival Kmochův Kolín je přátelský a otevřený festival, na kterém mají místo jak velké dechové orchestry, tak malé dechové hudby. Letos se těch menších souborů sešlo docela dost, uvidíte a uslyšíte je na Karlově náměstí, v Zámecké a na nové scéně v Komenského parku.

V pátek v podvečer na Karlově náměstí se publiku představí Veselka Ladislava Kubeše, vynikající dechovka z Prahy založená v roce 1975. Sedmnáctičlenná parta složená ze samých špičkových muzikantů a zpěváků vychází z odkazu skladatele Ladislava Kubeše, který byl náruživým sběratelem a upravovatelem jihočeského folkloru. Později večer tamtéž přispějí k dobré náladě Moravští muzikanti, mladá kapela ze severní Moravy složená z amatérských a profesionálních hudebníků, jež několikrát získala titul Laureát festivalu Vejvodova Zbraslav. Další z menších dechových souborů dostane příležitost v sobotu večer, kdy na hlavní scéně ve dvou blocích zahrají a zazpívají muzikanti z kapely Gloria. Profesionálové z Kyjova vystupují převážně v zahraničí a pyšní se titulem mistři Evropy, který získali v roce 2000 v Německém Maihingenu. V sobotu se pro festivalové hosty tradičně otvírá taneční sál na Zámecké, kde k tanci zahraje malá dechovka z Jeseníku Dynybyly band. Kapela se zvláštním názvem, jehož původ vám neprozradí, má velmi pestrý repertoár, který prý uspokojí všechny věkové kategorie. Pokud rádi tancujete nebo jen tak posedíte s přáteli při dobré muzice, přijďte se o tom přesvědčit sami. Tak jako na všechny festivalové scény, i do Zámecké je vstup zdarma. V neděli dopoledne zaplní libý zvuk dechových nástrojů Komenského park, kde ne jen pro náhodné kolemjdoucí zahrají Svatobořáci a Táboranka. Svatobořáci si říká skupina studentů z jihomoravského Mistřína a okolí, kteří mají skvělý vztah k hudbě a v roce 2010 založili kapelu. Umělecky jsou spjati s Mistříňankou a Kumpánovými muzikanty a získali již řadu prestižních ocenění ve svém oboru. Táboranka k nám přijede z Podkrkonoší od hory Tábor. Kapela, jež čítá 16-20 členů, navazuje na odkaz dechové hudby z Nové Vsi nad Popelkou založené v roce 1920. Zajímavostí Táboranky je vlastní dvorní mažoretka Johanka, tak snad kapelu doprovodí i k nám na festival. A pokud ne, tak jim nějaké mažoretky určitě rádi půjčíme.

Malé dechové kapely mají zvláštní schopnost vytvořit správnou atmosféru a roztančit diváky všech věkových kategorií, i ty, kteří třeba „normálně“ netančí. Věříme, že si jejich vystoupení užijete, stejně jako koncerty jejich kolegů, velkých dechových orchestrů.

Pro aktuální informace sledujte náš facebookový profil Kmochův Kolín a webovou stránku  www.kmochuvkolin.cz.