ostatní

Po dvouleté přestávce, kterou si vynutila pandemie koronaviru, se běh hudebního festivalu Kmochův Kolín vrací zpět do zajetých kolejí. A proto se v tradiční čas, ve druhém červnovém víkendu, opět do Kolína sjedou desítky muzikantů převážně dechové hudby. Ta bude Kolínem znít ve všech svých podobách, tedy v klasických pochodech, ale třeba i v podobě operních árií či divácky velmi oblíbených melodií filmových.

 

I v letošním roce festival nabízí svůj pevný a tradiční programový základ. Hlavním bodem programu je určitě nedělní monstrkoncert, který je i letos rozdělen do dvou bloků. O první část se postarají orchestry ze Šternberku, Krnova, Hranic a Ostravy a o druhou pak Městská hudba Františka Kmocha z Kolína a dechové orchestry z Jeseníku, Vimperku a Holic. Ve třetí části si pak společně zavzpomínají na Františka Kmocha v jeho nejslavnějších melodiích, včetně té nejznámější, Kolíne, Kolíne. Sólistou letošního „monstráče“ je zpěvák Michal Bragagnolo z uskupení 4 Tenoři, známý i z muzikálových produkcí.

 

Do programu festivalu se pravidelně zapojují i zahraniční hosté. Na pátečním večerním koncertě na Karlově náměstí své 85. narozeniny oslaví v Kolíně norský dechový orchestr Hetlevik Musikklag. Sobotní polední čas pak bude patřit polskému orchestru Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo.

 

Hrát se ale nebude jen na modrém a bílém podiu na Karlově náměstí, ale Kolín nabízí i další festivalové scény. Stalo se už příjemnou tradicí, že jeden z festivalových večerů nabízí Nocturno v chrámu sv. Bartoloměje. Ten sice prochází rekonstrukcí, ale návštěvníkům festivalu to nezabrání v tom, aby si užili nejslavnější operní árie barokní hudby z opery Rinaldo od skladatele Georga Friedricha Händela v podání studentského dechového orchestru Harmonie Šternberk.

57. ročník Kmochova Kolína nabízí i komornější a poklidnější části. Historická synagoga bude v sobotu večer hostit koncert dvou akordeonových souborů z Kolína a Kutné Hory, árie z oper Rusalka a Hubička zazpívají zpěváci Uršula Heřmánková a Jiří Vaníček. Vystoupí tu i Pražská kapela Jidiš nebo Neplecha plech kvintet. Hrát se bude i v evangelickém kostele, tady si páteční večer rezervovala jedna z nejzábavnějších dechovek Lovesong orchestra.

Do programu letošního ročníku určitě příjemně zasáhnou i nedechovkové prvky. V pátek večer se o zábavu postará alternativní pražská sestava Tata Bojs. Divácky lákavé bude určitě sobotní večerní vystoupení přední české popové zpěvačky Heleny Vondráčkové, která pár dní po festivalovém vystoupení oslaví své narozeniny speciálním turné.

Velký divácký zájem má tradičně i vystoupení Kolínského Big Bandu. Chybět nebude ani letos. Na páteční večer si orchestr pozval i speciálního hosta, kterým je známá herečka, a hlavně i zpěvačka Jitka Čvančarová.

Festival nabízí i další bohatý doprovodný program. Nesmíme zapomenout na sobotní průvod městem, za zmínku stojí také čtvrteční procházka městem se starostou Michaelem Kašparem, Otevřená ulice na Kmochově ostrově, výstavy v muzeích, otevřené památky Vodárna a Práchovna, nebo možnost odpočinout si v oáze klidu na Bartolomějském návrší.

Ať už si z bohatého festivalového programu vyberete cokoliv, tak věříme, že si vystoupení užijete v klidu a v pohodě. Přejeme hezký zážitek, objednáváme hezké počasí a těšíme se od 10. do 12. června 2022 na 57. Kmochově Kolíně.